Zaključni izpit

Uradne ure tajnice ŠK za zaključni izpit

Najnovejša obvestila

Koledar zaključnega izpita
Prijava in odjava
Dijak se prijavi k opravljanju zaključnega izpita na šoli, na kateri se je izobraževal, z obrazcem Prijava k zaključnemu izpitu.
Prijava k zaključnemu izpitu
- za spomladanski izpitni rok tekočega leta najpozneje do datuma, objavljenega v koledarju za zaključni izpit oz. najkasneje en dan po opravljenem popravnem izpitu;
- za jesenski izpitni rok tekočega leta najpozneje do datuma, objavljenega v koledarju za zaključni izpit oz. najkasneje en dan po opravljenem popravnem izpitu.
Dijak s posebnimi potrebami,
ki želi uveljaviti pravico do opravljanja zaključnega izpita pod posebnimi pogoji, napiše uradno prošnjo in jo skupaj s svojo odločbo odda tajnici ŠK ZI ob prijavi k zaključnemu izpitu.
Kandidat se lahko pisno odjavi od zaključnega izpita,
in sicer najkasneje tri dni pred začetkom izpitnega roka. Če se kandidat ne udeleži posameznega izpita, pa se ni odjavil v roku, se šteje, da izpita ni opravljal.
Šolska komisija za zaključni izpit
Predsednik: Ivan Damjan Mašič
Namestnica: Anita Arh
Tajnica: Urška Willewaldt
Član: Simon Malc
Član: Fehrudin Rizvanović
Nadomestna člana: Mateja Šparovec, Medin Ibričić
Splošno o zaključnem izpitu
Zaključni izpit se izvaja v skladu z Zakonom o poklicnem in strokovnem izobraževanju (ULRS, št. 79/06) in Pravilnikom o zaključnem izpitu (ULRS, št. 56/08, 50/10, 23/11), izobraževalnim programom in šolskimi pravili o zaključnem izpitu. Kandidatom s posebnimi potrebami šola prilagodi opravljanje zaključnega izpita v skladu z odločbo o usmeritvi, izdani na podlagi Zakona o usmerjanju otrok s posebnimi potrebami (ULRS, št. 3/07 – uradno prečiščeno besedilo).
Zaključni izpit se izvaja ob zaključku izobraževalnih programov nižjega ali srednjega poklicnega izobraževanja. Z uspešno opravljenim zaključnim izpitom si kandidati pridobijo naziv poklicne izobrazbe, za katero so se šolali.
Zaključni izpit lahko opravlja kandidat, ki je uspešno končal zaključni letnik nižjega oziroma srednjega poklicnega izobraževanja oziroma je dosegel predpisano število kreditnih točk in je opravil druge, s programom določene obveznosti.
Obseg in zgradba zaključnega izpita po programih
Pomočnik v biotehniki in oskrbi
Dijak, ki uspešno zaključi šolanje, opravlja zaključni izpit iz izdelka oziroma storitve in zagovora.
Izdelek oziroma storitev in zagovor se izvede v skladu z izobraževalnim programom in izpitnim katalogom. Konča se z zagovorom izdelka oziroma storitve.
Gastronom hotelir
Dijak, ki uspešno zaključi šolanje, opravlja zaključni izpit iz dveh enot:
- enota: pisni in ustni del izpita iz slovenščine:
- pisni del izpita ima dve poli:
a) razčlemba neumetnostnega besedila (60 minut)
b) pisanje besedilne vrste (45 minut)
- ustni del izpita poteka pred komisijo:
a) kandidat izvleče izpitni listek (enkrat ga lahko zamenja) in ima pravico, da se 15 minut pripravlja na zagovor,
b) kandidat do 20 minut odgovarja na vprašanja z izpitnega listka.
Kandidat, ki je v zaključnem letniku pri slovenščini dosegel oceno odlično, je pri zaključnem izpitu oproščen opravljanja tega izpita.
- enota: izdelek oziroma storitev in zagovor.
Izpit se izvede v skladu z izobraževalnim programom in izpitnim katalogom. Konča se z zagovorom izdelka oziroma storitve.
Izdelek oziroma storitev lahko kandidat opravi kadarkoli v zaključnem letniku po prejemu sklepa o izbiri teme in mentorja, k zagovoru pa lahko pristopi, ko je v celoti uspešno končal zaključni letnik. Zagovor opravlja pred izpitno komisijo in v rokih, ki so določeni s šolskim koledarjem.
Izpitni roki, popravni izpiti in izboljšanje ocen
Zaključni izpit je možno opravljati v treh rokih:
- spomladanskem (maja in junija),
- jesenskem (avgusta in septembra) in
- zimskem (februarja).
Izpiti zaključnega izpita se lahko opravljajo v različnih izpitnih rokih, vendar največ trikrat v letu.
Kandidat lahko zaključni izpit ali posamezni izpit popravlja ali izboljšuje večkrat.
Kandidatu se trajno prizna pozitivna ocena, dosežena pri storitvi oziroma izdelku in zagovoru.
Trajanje in potek izpitov
Kandidat mora biti pred začetkom opravljanja ZI seznanjen s pravili oz. postopkom za opravljanje izpitov, s svojimi pravicami in dolžnostmi, ki so določene z izpitnim redom, ter s posledicami kršitev izpitnega reda.
Pisni izpit traja najmanj 90 minut in največ 120 minut. Trajanje izpita je določeno na vsaki izpitni poli.
Ustni izpit se začne, ko predsednik izpitne komisije pozove kandidata, naj si izbere izpitni listek. Kandidat ima pravico, da se 15 minut pripravlja na odgovor. Odgovarja na vprašanja z listka. Ustni izpit lahko traja največ 20 minut. Izpitni listek lahko enkrat zamenja.
Predlog tem in mentorjev za izdelek oziroma storitev in zagovor pripravijo učitelji najkasneje do 31. oktobra tekočega šolskega leta. Seznam tem in mentorjev potrdi šolska komisija za zaključni izpit najkasneje do konca januarja tekočega šolskega leta (v primeru dijakov, ki v prvem delu šolskega leta opravljajo PUD, do konca februarja) in s sklepom seznani kandidata. Vprašanja za zagovor postavi mentor in morajo biti povezana z vsebino izdelka ali storitve. Zagovor traja največ 20 minut. Šolska komisija za zaključni izpit lahko za opravljanje praktičnega dela izpita, v skladu s koledarjem zaključnega izpita, v utemeljenih primerih določi tudi druge roke.
Ocenjevanje in uspeh
Ocenjevanje je določeno z izpitnim katalogom. Pri pisnih in ustnih izpitih se razmerje med deloma določi z izpitnim katalogom, skupna ocena pa se določi na podlagi seštevka točk pisnega in ustnega izpita.
Zaključni izpit se točkuje v skladu z določenimi merili ocenjevanja v izpitnem katalogu in na osnovi ocenjevalnega lista s predvidenimi kriteriji ocenjevanja. Izpit se ocenjuje z ocenami od 1 do 5 oziroma od 2 do 5 in opisno oceno »ni opravil«. Ocene se pretvorijo v točke, saj se splošni učni uspeh pri zaključnem izpitu določi v točkah. Končno oceno pri posameznem izpitu določi ŠIK ZI na podlagi doseženega števila točk po opravljenem ustnem izpitu oziroma zagovoru. Predsednik ŠIK ZI seznani kandidata z oceno.
Kandidat opravi zaključni izpit, ko doseže pozitivno oceno pri vseh izpitih zaključnega izpita.
Kandidatu, ki je uspešno opravil zaključni izpit, izda šola spričevalo o zaključnem izpitu in obvestilo o uspehu pri zaključnem izpitu.
Kandidatu, ki ni opravil zaključnega izpita, izda šola obvestilo o uspehu pri zaključnem izpitu.
Kršitve pravil
Kandidatu, ki krši pravila in izpitni red zaključnega izpita, nadzorni učitelj oziroma mentor izreče opomin, šolska komisija pa prekinitev opravljanja dela izpita ali izpita.
Varstvo pravic kandidatov (pritožba, vpogled, ugovor)
Kandidat se v primeru kršenja določb pravilnika o ZI lahko pritoži naslednji dan po opravljanju izpita.
- Pritožba
Če kandidat meni, da so bili med samim izvajanjem izpita ali dela izpita (pisni, ustni oz. praktični del) kršeni pravila izvajanja in postopki, ki jih določa zakon ali predpisi, sprejeti na njegovi podlagi, vloži pritožbo z ustrezno utemeljitvijo dan po opravljanju tistega dela izpita, za katerega velja pritožba. - Vpogled
Kandidat od šole zahteva vpogled v izpitno dokumentacijo: izpitne pole, liste za odgovore, ocenjevalne liste, točkovnik in navodila za ocenjevanje. Takšno zahtevo mora vložiti v treh dneh po objavi rezultatov. - Ugovor
Postopek ugovora na oceno poteka v skladu z določbo 81. člena Zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju.
Šolska komisija za zaključni izpit odloči o pritožbi v petih dneh od prejema pritožbe. Odločitve, ki jih v zvezi s pritožbami in ugovori zoper oceno sprejme šolska komisija za zaključni izpit, so dokončne.
Predmeti zaključnega izpita
GASTRONOMSKE IN HOTELSKE STORITVE (srednje poklicno izobraževanje)
1. predmet: SLOVENŠČINA (pisni in ustni izpit)
Izpitni katalog
2. predmet: IZDELEK OZ. STORITEV IN ZAGOVOR
Izpitni katalog
Program POMOČNIK V BIOTEHNIKI IN OSKRBI (nižje poklicno izobraževanje)
predmet: IZDELEK OZ. STORITEV IN ZAGOVOR
Izpitni katalog
Teme za izpit izdelek oziroma storitev in zagovor
Program GASTRONOMSKE IN HOTELSKE STORITVE
Program POMOČNIK V BIOTEHNIKI IN OSKRBI
Zakonodaja
Uradne ure tajnice ŠK za zaključni izpit
Urška Willewaldt, tajnica šolske komisije za zaključni izpit, ima uradne ure vsako sredo od 9.40 do 10.25 v pisarni nasproti zbornice.
Dosegljiva je tudi v kabinetu za slovenski jezik ali po e-pošti na naslov: urska.willewaldt@sic-rad.si
Koledar zaključnega izpita
Zaključni izpit 2025
spomladanski izpitni rok
Zaključni izpit 2025
jesenski izpitni rok